پوست و زیبایی

شش درمان خانگی فوق العاده برای پوست چرب

درمان خانگی پوست چرب

پوست چرب زمانی اتفاق می‌افتد که غدد چربی در پوست مقدار زیادی سبوم تولید می‌کنند. سبوم یک ماده مومی و روغنی است که پوست را مرطوب کرده و از آن محافظت می‌کند.

سبوم برای حفظ سلامت پوست ضروری است. با این حال، تولید بیش از حد سبوم می‌تواند منجر به پوست چرب، بسته شدن منافذ و آکنه شود. مدیریت پوست چرب اغلب مستلزم این است که مراقبت منظم از پوست را به یک عادت تبدیل کنید.

در این مقاله شش روش طبیعی برای تسکین علائم پوست چرب بدون استفاده از داروهای دارویی مورد بحث قرار می‌گیرد.

راه های درمان پوست چرب

1. شست و شوی مداوم

شستن منظم صورت ممکن است به کاهش میزان چربی روی پوست شما کمک کند. برای پاکسازی پوست چرب، اقدامات زیر توصیه می‌شود:

برای تمیز کردن از یک صابون ملایم و آب گرم استفاده کنید.
از صابون‌هایی که دارای رایحه، مرطوب‌کننده‌های اضافی یا مواد شیمیایی خشن هستند که ممکن است پوست را تحریک یا خشک کرده و باعث تولید سبوم بیشتر شود، خودداری کنید.
از لوفا و پارچه‌های خش دار باید اجتناب شود زیرا ممکن است پوست را تشویق به تولید چربی بیشتر کنند.
اگر این کار موثر نباشد، برخی از محصولات مراقبت از آکنه دارویی ممکن است. این موارد شامل اسیدهایی هستند که می‌توانند به پوست چرب کمک کنند، مانند:

بنزوئیل پراکسید سالیسیلیک اسید گلیکولیک اسید بتا هیدروکسی اسید

اگر شما هم دنبال راهی برای پوست چرب خود هستید، کلینیک زیبایی نشاط آورنازنین آماده یاری شما عزیزان در این زمینه است.کافیست با این شماره تماس بگیرید.

همچنین اگر به فکر یادگیری خدمات زیبایی هستید نیز می‌توانید درباره کلاس‌های زیبایی جویی نیز با ما تماس بگیرید.

برخی از انواع پوست ممکن است توسط این اسیدها تحریک شوند. هنگام معرفی یک محصول جدید، آن را روی یک تکه کوچک از پوست آزمایش کنید تا نحوه واکنش بدن را مشاهده کنید.

انتخاب بهترین پاک کننده‌های صورت ممکن است برای افراد خاصی مفید باشد. بر اساس مطالعه‌ای در سال 2015، یک پاک‌کننده ملایم صورت حاوی سدیم لورت کربوکسیلات و آلکیل کربوکسیلات، علیرغم افزایش تولید سبوم در برخی از نواحی صورت، برای درمان آکنه‌های متوسط صورت مفید بود.

بسیاری از افراد با پوست چرب که آکنه ولگاریس ندارند ممکن است از صابون گلیسیرین بدون عطر و آب داغ استفاده می‌کنند.

2. از تونر استفاده کنید.

تونر پوست

تونرهای جذب کننده مبتنی بر الکل باعث خشکی پوست می‌شوند. بر اساس یک مطالعه در سال 2014، مواد قابض طبیعی، مانند فندق ، می‌توانند ویژگی‌های آرامش بخش پوست داشته باشند.

تونرهای جذب کننده طبیعی می‌توانند به منافذ بزرگ شده کمک کنند تا کوچکتر به نظر برسند و تکه‌های کوچکی از محصول یا آرایشی را که می‌تواند منافذ را در برخی افراد مسدود کند پاک کند.

با این حال، این محصولات ممکن است برای همه مناسب نباشند. هنگام استفاده از تونرهای جذب کننده، برخی از افراد ممکن است متوجه گزگز یا خارش پوست خود شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نشانه‌ای از تحریک باشد که می‌تواند به افزایش تولید سبوم کمک کند.

3. صورت را خشک کنید

پس از استحمام و استفاده از تونر، افراد باید به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنند.

با این حال، این باید با احتیاط انجام شود. پایین کشیدن پوست با حوله یا دستمال شستشوی زبر توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است پوست را برای تولید سبوم بیشتر تحریک کند.

4. از کاغذهای بلات و پدهای دارویی استفاده کنید.

ورق‌های بلاتینگ، که به‌طور خاص کاغذهای جاذب طراحی شده‌اند که چربی پوست را از بین می‌برند، توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند. ورقه‌های بلاتینگ به تولید سبوم در پوست نمی‌پردازند، اما ممکن است برای از بین بردن چربی اضافی از روی صورت در طول روز استفاده شوند.

همچنین ممکن است فرد از پدهای پنبه ای دارویی حاوی مواد شیمیایی تمیزکننده رایج مانند اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک استفاده کند. اینها ممکن است به از بین بردن چربی اضافی در طول روز کمک کنند و در عین حال منافذ و پوست را نیز پاکسازی کنند.

5. از ماسک صورت استفاده کنید.

برخی از ماسک‌های صورت ممکن است به درمان پوست چرب کمک کنند. مثل مواد زیر:

ماسک‌های معدنی مانند اسمکتیت و بنتونیت می توانند روغن‌ها را جذب کنند و درخشندگی و سطح سبوم پوست را بدون تحریک پوست به حداقل برسانند. فقط در مواقعی از آنها استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود و سپس با یک مرطوب کننده ملایم آن را ادامه دهید.

عسل: طبق تحقیقاتی که در سال 2011 انجام شد، عسل خام طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است. یک ماسک صورت 10 دقیقه‌ای عسل می‌تواند به کاهش آکنه و چربی پوست کمک کند و در عین حال پوست را صاف نگه دارد.

بلغور جو دوسر: بر اساس یک تحقیق در سال 2014، ماسک‌های حاوی بلغور جو دوسر کلوئیدی ممکن است به پاکسازی پوست کمک کنند. جو دوسر حاوی ساپونین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد ضد التهابی است که ممکن است به تسکین پوست حساس کمک کند.

6.از مرطوب کننده ها استفاده کنید

در حالی که بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند از ترس اینکه پوستشان چرب شود از مرطوب کننده‌ها اجتناب می‌کنند، استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب می‌تواند به این نوع پوست کمک کند.

افرادی که پوست بیش از حد چرب دارند ممکن است از یک مرطوب کننده بدون چربی بهره ببرند تا پوست خود را هیدراته و بدون احساس چربی محافظت کنند.

به گفته یک منبع موثق، آلوئه ورا ممکن است یک مرطوب کننده موثر برای آکنه و پوست‌های چرب باشد.

برخی از اجزای آلوئه ورا ممکن است اثر آرام بخش طبیعی روی پوست داشته باشند. بر اساس این مطالعه، برای اینکه یک مرطوب کننده کارآمد باشد، یک محصول باید حداقل 10 درصد آلوئه داشته باشد.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند با ژل آلوئه خالص مرطوب کنند، اما باید مراقب هرگونه مواد شیمیایی پنهان، به ویژه الکل دناتوره شده باشند که می تواند پوست را خشک و تحریک کند.

جلوگیری

اجتناب از پوست چرب ناشی از وراثت ممکن است سخت باشد. حتی پوست‌های چرب ناشی از نوسانات هورمونی نیز دشوار است. بهترین راه برای جلوگیری از چرب شدن پوست، شناسایی و رعایت یک روال منظم مراقبت از پوست است که برای شما مفید است.

هنگامی که پوست چرب ظاهر می شود، وسوسه انگیز است که آن را با مواد آرایشی پنهان کنید. برخی از محصولات، به ویژه محصولات روغنی، ممکن است علائم را تشدید کنند یا منافذ را مسدود کنند.

برخی از افراد لوازم آرایشی مبتنی بر آب را دوست دارند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که بدون آرایش برای پوست آنها ایده آل است.

بسیاری از افراد بر این باورند که رژیم غذایی آنها چیزی است که از پوسته پوسته شدن آنها جلوگیری می‌کند. هیدراته ماندن، پرهیز از وعده‌های غذایی چرب و چربی‌های ترانس، و خوردن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از غذاهای واقعی ممکن است به شما کمک کند.

علائم پوست چرب

علائم پوست چرب

ظاهر صورت معمولاً تحت تأثیر پوست‌های چرب قرار می‌گیرد. علائم پوست چرب عبارتند از:

ظاهر براق یا چرب منافذ گسترده یا قابل رویت روی پوست که به نظر می‌رسد جوش‌های گاه به گاه یا مزمن ضخیم یا زبر باشد.
جوش‌های سرسیاه و منافذ مسدود شده
افرادی که پوست چرب دارند ممکن است در انتخاب لوازم آرایشی مناسب برای پوست خود مشکل داشته باشند زیرا مواد آرایشی می‌توانند با سبوم ترکیب شده و قوام آن را تغییر دهند.

شدت شکایت از چربی پوست در افراد مختلف متفاوت است. ژنتیک ممکن است بر میزان چرب شدن پوست تاثیر بگذارد. تغییرات هورمونی یا سطح استرس بالا نیز ممکن است باعث شود بدن چربی بیشتری تولید کند.

جمع بندی

بسیاری از درمان‌های خانگی برای پوست چرب به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند، در حالی که برخی از آنها با داده‌های علمی نشان داده‌اند که مفید هستند.

یک فرد باید رژیمی را ایجاد کند که برای او مفید باشد.

با یک متخصص پوست مشورت کنید و برای تهیه لیستی از فعالیت‌های روزانه و شرایطی که ممکن است در ایجاد پوست چرب نقش داشته باشد، با او همکاری کنید.

بسیار مهم است که ابتدا هر محصول یا درمانی را روی یک تکه کوچک از پوست آزمایش کنید تا پاسخ های پوستی را مشاهده کنید. اگر محصولی باعث واکنش منفی در پوست شود، نباید دوباره از آن استفاده کرد و مصرف کنندگان باید برای انتخاب‌های دیگر به متخصص پوست مراجعه کنند.

فردی که دارای آکنه شدید و پوست چرب است باید به متخصص پوست مراجعه کند تا بهترین استراتژی را برای محافظت از پوست تعیین کند و از عواقب مهم یا اسکار جلوگیری کند.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “شش درمان خانگی فوق العاده برای پوست چرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *