پوست و زیبایی

علت سیاهی دور چشم و راه های درمان آن

سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم یکی از متداول‌ترین و معمول‌ترین مشکلاتی است که خانم‌ها و آقایان پس از گذر از سنین جوانی و یا حتی در سنین پایین‌تر با آن درگیر هستند. عوامل زیادی می‌تواند دلیل سیاهی دور چشم باشد. البته که برخی افراد نیز به دلیل داشتن بیماری‌های زمینه‌ای درگیر آن می‌شوند و بنابر یک تصور اشتباه فکر می‌کنند که راهی برای نجات از این وضعیت نیست. 

سیاهی دور و زیر چشم به هر حال یا قابل کاهش بوده و یا می‌تواند به طور کامل درمان شود. بررسی این موضوع باید توسط پزشک متخصص انجام گردد. همین طور کلینیک‌های زیبایی نیز این روزها روش‌های معمول و برتری را در زمینه رفع سیاهی دور چشم در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چه عواملی باعث سیاهی دور چشم می‌شوند؟

به طور معمول عمده دلایلی که سبب سیاهی دور چشم و اطراف آن می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • خستگی بر اثر کار زیاد یا کم خوابی
 • بالا رفتن سن
 • خستگی چشم (کار با مانیتور و … )
 • آلرژی‌ها 
 • کم آبی بدن
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
 • ژنتیک

همین طور کسانی که از داروهای خاص هم استفاده می‌کنند، ممکن است پس از مدتی متوجه تغییرات عمده‌ای در ظاهر خود شوند که یکی از آنها به شکل سیاهی دور چشم ظاهر خواهد شد.

دلایل سیاهی دور چشم

خستگی بر اثر کار زیاد یا کم خوابی

کم خوابی موجب جمع شدن بافت خونی در اطراف چشم می‌شود. همین طور زیر چشم حالت گود رفتگی به خود می‌گیرد. خواب زیاد، خستگی مفرط یا فقط بیدار ماندن چند ساعت قبل از خواب معمولی می‌تواند باعث ایجاد حلقه‌های سیاه زیر چشم شود. کمبود خواب می‌تواند باعث تیرگی و رنگ پریدگی پوست شما شود. بافت‌های تیره و رگ‌های خونی زیر پوست شما در این حالت شروع به نمایان شدن می‌کنند.

بالا رفتن سن

پیری و افزایش سن یکی دیگر از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است. با افزایش سن، پوست نازک‌تر می‌شود. چربی و کلاژن که خاصیت ارتجاعی پوست شما را حفظ می‌کند، کاهش می‌یابد. همزمان که این اتفاق می‌افتد، رگ‌های خونی تیره زیر پوست نیز بیشتر دیده می‌شود و باعث می‌شود ناحیه زیر چشم شما تیره شود.

خستگی چشم (کار با مانیتور و … )

در صورتی که مدت زمان زیادی در طول روز به مانیتور و صفحه موبایل خود خیره می‌شوید، به طبع بروز مشکلاتی مانند سیاهی زیر چشم و دور چشم از جمله شایع‌ترین نشانه‌ها روی بدن شما است. این رویه از طرفی رگ‌های خونی اطراف چشم را بزرگ‌تر می‌کند و در نتیجه بافت رویه پوست نیز تیره‌تر می‌گردد.

آلرژی‌ها 

آلرژی می‌تواند میل شما را برای مالش پوست اطراف چشم افزایش دهد. این اقدامات می‌تواند علائم شما را بدتر کند و باعث التهاب، تورم و شکستگی عروق خونی شود. این فرایند باعث ایجاد سایه‌های تیره در زیر چشمان شما شود.

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم می‌تواند محرک سیاهی دور چشم باشد. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک در بدن خود مشاهده می‌کنید و به اصطلاح حساسیت دارید، بدن شما هیستامین آزاد می‌کند تا با مهاجم مبارزه کند. این باعث علائم متعددی از جمله خارش، قرمزی و پف چشم می‌شود. هیستامین‌ها همچنین باعث می‌شوند رگ‌های خونی شما گشاد شده و زیر پوست شما بیشتر نمایان شوند.

آلرژی دلیل سیاهی زیر چشم

کم آبی بدن

قطعا کمبود آب بدن تاثیرات مخرب زیادی روی بدن انسان می‌گذارد، سیاه شدن و تیره شدن دور چشم یکی از آنهاست. به همین دلیل، نزدیکی چشم‌ها به استخوان زیرین رخ می‌دهد و در نهایت فرد معمولا دچار تیرگی دور چشم شدید می‌شود که حتی استخوان‌های این بخش از بدن نیز نمایان می‌شوند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض حرارت، دمای بالا و همین طور پرتوهای فرابنفش و فروسرخ از جمله اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین عواملی است که منجر به سیاهی دور چشم می‌شود. در صورتی که به طور مکرر و مداوم در معرض برخورد نور خورشید هستید، از کرم‌های مخصوص دور چشم و محافظت کننده SFP استفاده کنید.

ژنتیک

عده زیادی نیز به دلیل ساختارها و مشکلات عمده ژنتیکی، دچار نقصان پوستی می‌شوند. یکی از رایج‌ترین آنها نمایان شدن بافت‌های سیاه، مرده و خشکی‌های پوستی است که به عوامل ژنتیکی بستگی دارد.

کم خونی

کم خونی سبب کاهش جریان در رگ‌ها و شریان‌ها شده و در نتیجه آن، فرد دچار پیری زودرس و آسیب‌های شدید پوستی می‌شود. کم خونی یکی از اصلی‌ترین و عمومی‌ترین مشکلاتی است که سیاهی دور چشم را نیز پدید می‌آورد. 

روش‌های درمان خانگی سیاهی دور چشم

در صورتی که درگیر سیاهی دور چشم یا زیر چشم هستید، می‌توانید از روش‌های معمول زیادی استفاده کنید. اما باید دقت داشته باشید که در نهایت، درمان کلیدی و اصلی آن بر پایه بهره گیری از روش‌های تخصصی و همین طور بازسازی، کنترل و اصلاح پوست است. به طور مثال هیدروفیشیال یکی از عمومی‌ترین گزینه‌هاست که حتی برای رفع دیگر مشکلات پوستی نیز قابل استفاده است.

 • از کمپرس سرد استفاده کنید.

اگر به صورت ناگهانی متوجه سیاه شدن و کبودی دور چشم خود شده‌اید، کمپرس آب سرد به دلیل حالت تغییر مولکولی می‌تواند نتیجه بخش باشد. البته این کار را به صورت طولانی انجام ندهید، صرفا زمانی که نتیجه گرفتید، بهتر است که دست از آن بردارید.

 • بیشتر بخوابید

در صورتی که روزانه کمتر از 6 ساعت می‌خوابید، بهتر است که برنامه خواب خود را اصلاح کنید، ترکیب کم خوابی با استفاده مداوم از مانیتورها و نمایشگرها نیز سبب بروز این مشکل در اطراف چشم می‌شود.

روش درمان خانگی سیاهی دور چشم

 • بالا قرار دادن سر هنگام خواب

این عامل سبب کنترل جریان خون در بدن می‌شود و از بروز مشکلاتی مانند گرفتگی مسیرهای ورودی سرخرگ‌ها و سیاهرگ ها جلوگیری می‌کند.

 • هیدراته بمانید!

پوست شما باید به صورت مرتب مورد حمایت و کنترل قرار بگیرد. هیدراته کردن پوست به معنای بهره گیری از نرخ معمول آب بدن است.

 • گذاشتن چای کیسه‌ای روی چشم

این روش یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین گزینه‌های موجود است، اگر از چای با ساختار طبیعی و نمونه‌های ارگانیک استفاده کنید احتمالا نتیجه بهتری دریافت می‌کنید.

 • کرم‌های دور چشم را امتحان کنید

در صورتی که مهمانی یا مراسم مهمی در پیش دارید، می‌خواهید سیاهی دور چشم خود را بپوشانید، می‌توانید به سراغ کرم‌های مخصوص دور چشم و سفیدکننده‌های اطراف چشم بروید.

روش‌های درمانی کلینیکی برای سیاهی دور چشم 

هیدرودرمی هیدروفیشیال

 هیدروفیشیال شامل اصلاح بافت صورت، پاکسازی، لایه برداری، استخراج و آبرسانی را در یک درمان شامل بهره گیری از آنتی اکسیدان‌ها، پپتیدها و اسید هیالورونیک  می‌شود و یک روش بسیار عالی و با نتیجه مطلوب است.

درمان کلینیکی سیاهی دور چشم

میکروکارنت

در روش میکروکارنت، برای درمان سیاهی دور چشم نیز از یک جریان ضعیف الکتریسیته استفاده می‌شود که سلول‌ها و ماهیچه‌های زیر پوستی را تحریک کرده و باعث می‌شود که با سرعت بالاتر، فرد نتیجه مطلوبی بگیرد.

در این ویدئو هیدروفیشیال ویژه تالگو کلینیک ما را مشاهده می کنید:

ویدئو کربوکسی تراپی برای رفع سیاهی دور چشم

جمع بندی

در این مقاله در مورد اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین دلایل سیاهی دور چشم، روش‌های رفع سیاهی دور چشم صحبت کردیم. موضوع مهم این است که در روند درمان شما باید از تکنیک‌های تخصصی پزشکی برای کنترل همیشگی آن استفاده کنید. 

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که پس از مدتی سیاهی دور چشم برگشت داشته یا افراد با توجه به استفاده از روش‌های خانگی، پس از مدتی متوجه بازگشت می‌شوند. در تمام این موارد استفاده از روش‌های عمومی درمان مانند میکروکارنت می‌تواند نتیجه بخش باشد. بخصوص اگر فرد مسن‌تر باشد یا شرایط پوستی او حاد و وضعیت پوست به شدت حساس باشد.

سوالات متداول در زمینه سیاهی دور چشم و راه‌های رفع آن

در مورد این که چگونه سیاهی دور چشم را از بین ببریم سوالات زیادی مطرح می‌شود، یکی از عمومی‌ترین آنها این است که چگونه می‌توان جلوی سیاه شدن بیشتر دور چشم را گرفت. 

 • خواب بیشتر
 • هیدراته ماندن در تمام شرایط
 • استفاده از کرم‌های دور چشم
 • استفاده از روش‌های موقت آرایشی و پاک کنندگی سطحی

بهره گرفتن از چای کیسه‌ای و کمپرس آن، کمپرس آب سرد، از جمله روش‌هایی است که می‌تواند این مشکل را به مرور و تا حد زیادی کاهش دهد.

در برخی افراد ممکن است سیاهی دور چشم در نهایت یک اثری کلی بر پوست باقی بگذارد، اما می‌توان این مشکل را تا حد زیادی کنترل و در 90 درصد افراد آن را درمان کرد.

کمبود ویتامین A ممکن است منجر به خشکی پلک‌ها، خستگی آسان چشم‌ها و حساسیت به تغییرات نور شود که سیاهی دور چشم را بیشتر می‌کند. مصرف ویتامین A به حفظ سلامت چشم کمک می‌کند و این علائم را کاهش می‌دهد و به نوعی از شر سیاهی دور چشم هم خلاص می‌شود. 

سایر مقالات ما

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *