بوتاکس صورت، از مراقبت های قبل و بعد تزریق تا مراحل انجام تزریق و نحوه شست و شو

بوتاکس صورت

آرزوی دیرین انسان، جوانی ابدی و داشتن پوستی شاداب و بدون چروک بوده و تلاش‌های فراوانی هم برای دستیابی به این هدف همیشه انجام داده ‌است. امروزه می‌توانید با تزریق بوتاکس از پیری پوست خود جلوگیری کنید. البته که کاربرد بوتاکس تنها به این مورد محدود نمی‌شود.

فرآیند بوتاکس صورت چیست؟

تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ترین مواردی است که در کلینیک‌های تخصصی پوست انجام می‌گیرد. این ماده، در اصل پروتئین تصفیه شده‌ای است که به دست باکتری کلستریدیوم تولید می‌شود. مقادیر کمی از این ماده می تواند چین و چروک‌های پویا در صورت شما را آرام کرده و پوستی صاف به شما هدیه دهد. البته امروزه روش‌های گوناگونی برای کاهش و از بین بردن چین و چروک صورت و همین طور لیفت و جوانسازی پوست مانند هایفوتراپی پوست صورت و … وجود دارد.

مدت زمان انجام بوتاکس

فرآیند بوتاکس اغلب بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و یک عمل زیبایی ایمن و موثر به حساب می‌آید و می‌توانید با عوارض جانبی حداقلی و زمان بهبودی کوتاه، تن به تزریق بوتاکس بدهید. خوب است بدانید که تاثیر بوتاکس دائمی نبوده و با رعایت نکات مراقبتی بین دو الی شش ماه پس از تزریق، ماهیچه با ترشح استیل کولین به حالت قبل خود باز می‌گردد.

کاربرد بوتاکس صورت

بوتاکس صورت در اکثر موارد به صورت فرآورده‌ای تزریقی برای از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط ایجاد شده در صورت شناخته می‌شود. شما نیز می‌توانید تزریق بوتاکس را برای موارد درمانی و یا زیبایی  برای خود به کار ببرید.

نمونه بوتاکس صورت
رضایت کار یکی از مشتریان کلینیک زیبایی نشاط آور نازنین

کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس

 1. درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها معروف به چین‌های پنجه کلاغی
 2. محو کردن خط اخم ما بین دو ابرو
 3. از بین بردن خطوط افقی پیشانی
 4. رفع چروک‌های موجود در گردن
 5. بالا بردن خطوط لب
 6. سربالا شدن نوک بینی

کاربردهای درمانی بوتاکس

 1. افتادگی پلک‌ها
 2. پرش عضلات چشم یا پرش پلک‌ها
 3. درمان میگرن مزمن
 4. اسپاسم عضلات گردن
 5. درمان برخی از اختلالات عصبی چون فلج مغزی

مناطق تزریق ژل بوتاکس در صورت

 • خطوط اخم در پیشانی
 • پیشانی
 • خطوط بینی
 • ابرو
 • اطراف ناحیه چشم‌ها
 • دور تا دور لب
 • چانه
نمونه بوتاکس
یکی دیگر از عزیزان

مراقبت‌های قبل از انجام تزریق بوتاکس صورت

با انجام مراقبت‌های قبل از بوتاکس می‌توانید عوارض این تزریق را به سرعت برطرف کرده و نتایج جذاب بوتاکس خود را به نمایش بگذارید. همچنین در مواردی نیز اثر گذاری مراقبت قبل از تزریق بوتاکس بر روی ماندگاری نتایج و کیفیت آن‌ها نیز تاثیرگذار خواهد بود.

۱.عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون

حتما یک هفته پیش از انجام تزریق بوتاکس از مصرف‌ دارو‌های رقیق‌کننده خون دوری کنید. زیرا این نوع از داروها به سبب جلوگیری از لخته شدن خون، به کبودی بیشتر پوست شما منجر می‌شوند. همچنین یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، نباید مواردی چون روغن ماهی و ویتامین‌هایی نظیر ویتامین E، چای سبز، دارچین، زنجبیل و مشروب را مصرف کنید.

۲.عدم مصرف الکل پیش از تزریق

تقریبا ۱۰ روز پیش از انجام تزریق بوتاکس لازم است که از الکل دوری کنید؛ زیرا الکل خون را رقیق و احتمال بروز مساله خطرساز را افزایش می‌دهد.

3.ممنوعیت مصرف دخانیات

مصرف سیگار و قلیان روند بهبودی شما را کاهش و بروز عوارض جانبی در حین درمان و پس از آن را افزایش می‌دهد. پس اگر به دنبال نتیجه دلخواه از بوتاکس هستید، باید حداقل ۱ هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف دخانیات را کنار بگذارید.

4.پرهیز از برنزه کردن پوست

از برنزه کردن پوست خود جدا خودداری کنید؛ چرا که پوست‌هایی با اثرات آفتاب سوختگی از حساسیت بالایی برخوردار بوده و امکان خودداری پزشک از تزریق بوتاکس به این نوع پوست‌ها بالا است.

5.اطلاع به پزشک نسبت به داشتن سابقه هرگونه بیماری 

برای تزریق رضایت بخش  بوتاکس، حتما پزشک خود را از سابقه بیماری‌هایی خود مطلع سازید. با این کار می‌توان اقدامات مورد نیاز قبل و بعد از تزریق را بهتر انجام داد. از جمله بیماری‌هایی که بهتر است پزشک در جریان قرار بگیرد بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی بدن، داشتن سابقه تبخال، انواع بیماری‌های عصبی اشاره کرد.

اگر شما هم به این خدمات نیاز دارید، کلینیک زیبایی نشاط آورنازنین آماده یاری شما عزیزان در این زمینه است. کافیست با این شماره تماس بگیرید. (با کلیک یا لمس روی دکمه، تماس خودکار برقرار خواهد شد)

همچنین اگر به فکر یادگیری خدمات زیبایی هستید نیز می‌توانید درباره کلاس‌های زیبایی جویی نیز با ما تماس بگیرید.

نمونه بوتاکس خط ابرو
از نمونه‌های بوتاکس کلینیک نشاط آور نازنین

مراقبت‌های بعد از بوتاکس صورت

این مراقبت‌ها که پس از بوتاکس صورت می‌گیرد را به دو دسته تقسیم می‌کنیم.

 •  در دسته اول کارهایی قرار می‌گیرد که شما مجبور به انجام آن‌ها پس از تزریق هستید تا عوارض بوتاکس را از بین ببرید.
 • دسته دوم نیز نبایدهایی است که تا چند روز پس از تزریق بوتاکس ملزم به دوری از آن‌ها هستید. اگر این نکات را پشت گوش بیندازید یا به آن‌ها بی‌توجه باشید، با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.

نکات از پس تزریق بوتاکس

کارهایی که نباید پس از تزریق بوتاکس انجام دهید و ممنوع تلقی گشته شامل موارد زیر است:

 • به هیچ وجه تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تعریق صورت و بدن شما شود را انجام نداده و از آن دوری کنید.
 • به هیچ وجه بین ۲ تا ۴ ساعت پس از تزریق محل بوتاکس شده را لمس نکرده و فشار ندهید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس سر خود را خم نکرده و دولا و راست نشوید.
 • علاوه بر ورزش که به آن اشاره کردیم، هر فعالیت یا موقعیتی که منجر به افزایش ضربان قلب و تغییر در فرآیند گردش خون شما شود، ممنوع است.
 • تا ۴ ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و حالت سر و صورت خود را در وضعیت مستقیم قرار دهید.
 • از مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون مانند به شدت پرهیز کنید.
 • حد امکان تا دو روز پس از بوتاکس به استخر، سونا و حمام‌های ترکی نروید. در این مکان‌ها احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق به شدت افزایش می‌یابد.
 • یک روز کامل پس از تزریق موهای خود را نشویید. صورت خود را نیز بین چهار یا پنج ساعت آب نزنید. پس از آن نیز دقت کنید محل تزریق را فشار نداده باشید.
 • پوشیدن هرگونه کلاه‌ یا لباسی که محل تزریق یا روی پیشانی شما را بپوشاند ممنوع است. به صورت کلی هر عملی که باعث تعریق گردد ممنوع می‌باشد.
 • لطفا تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از نوشیدن الکل پرهیز کنید.
 • انجام فعالیت‌هایی نظیر یوگا، رفتن به شهربازی و در کل هر عملی که بدن شما را در موقعیت برعکس قرار دهد ممنوع است.

اعمال مجاز پس از تزریق 

در این بخش برای شما لیست کارهایی که انجام آن‌ها بعد از تزریق بوتاکس مشکلی ایجاد نمی‌کند یا حتی می‌تواند باعث بهبود عوارض تزریق گردد را گردآوری کرده‌ایم. این موارد شامل:

 • در چند ساعت اولیه پس از تزریق بوتاکس در معرض مستقیم نور خورشید و یا حرارت قرار نگیرید. پس از آن نیز حتما از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • می توانید بلافاصله پس از بوتاکس حتی سر کار نیز بروید. به طور کلی انجام فعالیت‌های معمولی بعد از تزریق مانعی ندارد.
 • چهار ساعت پس از تزریق بوتاکس، ورزش‌های سبکی مانند پیاده‌روی یا نرم دوی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.
 • می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق از مواد آرایشی مختلف استفاده کنید و این امر مانعی ندارد.
 • حتما از کمپرس یخ برای از بین بردن جای کبودی‌ها و تورم در ناحیه تزریق استفاده کنید.
نمونه قبل و بعد بوتاکس

نحوه شست‌و‌شوی صورت پس از تزریق بوتاکس

اگر قصد شست و شو صورت بعد از تزریق بوتاکس را دارید حتماً دقت کنید تا بدون کمترین فشاری و با آب ولرم این کار را انجام دهید؛  چرا که دستکاری در این ناحیه منجر به پخش شدن ماده بوتاکس در سایر بافت‌های اطراف صورت شده و نتیجه ناخوش‌آیندی را در پی دارد. بنابراین در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق از اعمال هرگونه فشار و مالش در ناحیه بوتاکس شده صورت خود، خودداری کنید.

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

پزشکان برای نحوه خوابیدن پس از بوتاکس توصیه کرده‌اند که اصلا در چند روز اول نباید به صورت دمر بخوابید و حتما باید به پشت دراز بکشید. به پهلو دراز کشیدن نیز ممنوع است. با این روش از ایجاد ناهمواری زیر پوست خود جلوگیری خواهید کرد.

نتایج تزریق بوتاکس در ناحیه صورت

نتایج واقعی انجام بوتاکس حدود ۱۴ روز پس از تزریق خود را نشان می‌دهد. البته بلافاصله بعد از عمل و تا چها یا پنج روز اول هم می‌توانید تاثیر بوتاکس را روی پوست خود احساس کنید. بنابراین برای اینکه عضلات سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را حرکت دهید و همین‌طور چهره‌ای زیباتر داشته باشید، باید کمی هم صبور باشید.

اثر تزریق بوتاکس بین سه تا شش ماه دوام دارد و البته این مدت اثرگذاری می‌تواند از هر فرد به فردی دیگر متفاوت باشد. دوام نتیجه بوتاکس به عمق و میزان چروک‌ها، ناحیه تزریق و سن افراد نیز بستگی دارد. بازگشت تدریجی فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک‌ها را دوباره ظاهر می‌کند و ممکن است شما نیاز به تزریق مجدد داشته باشید.

بوتاکس صورت

نکات پیش از تزریق ژل بوتاکس 

برای کسب نتیجه دلخواه خود بهتر است به توصیه‌‌های زیر هم توجه کنید:

 1. در انتخاب پزشک و کلینیک مناسب برای تزریق دقت کنید. همان‌طور که گفتیم عدم مهارت پزشک و نبود محیط استریل در تشدید عوارض نقش مهمی دارند.
 2. زمان مناسبی را برای تزریق انتخاب کنید. اگر در دوره بارداری یا شیردهی هستید منتظر بمانید تا این دوره تمام شود.
 3. افرادی که به التهاب، تبخال لب یا حساسیت‌های پوستی دچار هستند باید تزریق را به پس از بهبودی کامل و رفع این مشکلات موکول کنند.
 1. افرادی که داروی خاصی مصرف می‌کنند یا به ماده خاصی حساسیت دارند، باید این موارد را به پزشک خود اطلاع دهند.
 2. مصرف مواد ضد انعقاد خون یا داروهایی که احتمال حساسیت را افزایش می‌دهد، باید در دوره نزدیک به تزریق قطع شود.
 3. در جلسه تزریق و روز بعد از آن نباید به هیچ عنوان آرایش کنید. مواد آرایشی احتمال بروز عفونت بعد از تزریق را افزایش می‌دهد.
 4. در جلسه مشاوره باید اهداف خود را از تزریق کاملاً واضح بیان کنید و مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق را از پزشک بپرسید.

عوارض بوتاکس صورت

در دنیای امروز بوتاکس به‌عنوان روشی کم‌خطر شناخته شده که عوارض چندانی را نیز برای افراد ایجاد نمی‌کند. البته تمامی این موارد تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که توصیه‌های پزشک بعد از تزریق به‌درستی رعایت شده باشند. عدم توجه به مراقبت‌های بعد از بوتاکس یا انجام نادرست آن‌ها می‌تواند منجر به تشدید عوارض شود و سطح کبودی و تورم را افزایش دهد.

همچنین انتخاب نادرست افراد غیر متخصص و مراکز نامناسب، تاثیری منفی در بوتاکس صورت دارد. کلینیک تجهیزات نشاط آور نازنین یکی از مراکز تخصصی در زمینه ارائه خدمات باکیفیت در رابطه با بوتاکس است.

بوتاکس صورت قبل و بعد

بوتاکس ابرو و پیشانی

قبل و بعد بوتاکس صورت

قبل و بعد بوتاکس صورت

هزینه بوتاکس صورت با توجه به المان‌های خاصی متفاوت است. به عنوان مثال اینکه از چه موادی، با چه برندی و تولید چه کشوری در فرآیند بوتاکس استفاده شود در قیمت و هزینه آن اثرگذار است.

سن تزریق بوتاکس برای هر فرد متفاوت است و نمی‌توان دقیقا سن یکسانی را برای همه پیشنهاد داد. زیرا عوامل مختلفی در پیر شدن زودتر یا دیرتر افراد اثر گذارند، مانند ژنتیک و سبک زندگی. اما معمولا سن مناسب برای تزریق بوتاکس را بالای 30 سالگی که تازه شروع چین و چروک‌های صورت است می‌دانند.