پوست و زیبایی

دلایل چرب شدن پوست چیست؟

دلایل چرب شدن پوست

دلایل چرب شدن پوست چیست؟ پوست هر فردی حاوی مقداری چربی است. هر یک از منافذ شما دارای یک غده چربی است که سبوم تولید می کند، روغنی طبیعی که پوست شما را مرطوب و سالم نگه می دارد. با این حال، غدد ممکن است بیش از حد چربی ایجاد کنند و در نتیجه پوست چرب شود. اما هیدرودرمی پوست می تواند این موضوع را تا حد زیادی درمان کند. البته این کار باید با دستگاه هیدرودرمی کلینیکی در مراکز معتبر صورت پذیرد.

دلایل چرب شدن پوست چیست؟

اگر پوست شما به طور مداوم براق است و هر روز چندین ورقه بلاتینگ می گذارید، پوست چرب دارید. پوست چرب ممکن است حتی پس از چند ساعت پس از تمیز کردن، احساس چربی کند. در پوست های چرب جوش‌ها نیز شایع‌تر هستند زیرا سبوم با سلول‌های مرده پوست ترکیب می‌شود و در منافذ شما به دام می‌افتد.

همچنین بخوانید : دستگاه پلاسما جت + مشخصات و قیمت

عوامل ژنتیکی، محیطی و رفتاری همگی در ایجاد پوست چرب نقش دارند. در حالی که نمی توانید به طور کامل چربی پوست را از بین ببرید، ممکن است اقداماتی برای کاهش چربی آن انجام دهید. نکته کلیدی شناسایی یک یا چند مورد از این هفت علت اصلی است. با کلینیک تجهیزات نشاط آور نازنین همراه باشید تا در ادامه با 7 دلیل چرب شدن پوست آشناشویم.

1. ژنتیک

پوست های چرب اغلب در خانواده ها دیده می شود. اگر یکی از والدینتان پوست چرب داشته باشد، احتمال ابتلا به غدد چربی بیش فعال بیشتر است.

2. سن

با افزایش سن پوست شما سبوم کمتری تولید می کند. پروتئین هایی مانند کلاژن در پیری پوست از بین می رود و غدد چربی کند می شوند. در نتیجه، بسیاری از افراد در پیری پوست خشک تری دارند. به دلیل عدم وجود کلاژن و سبوم، خطوط ریز و چین و چروک در این زمان بیشتر نمایان می شود. یکی از مزیت‌های داشتن پوست چرب این است که ممکن است علائم پیری را به سرعت پوست‌های خشک نشان ندهید.

ممکن است اکنون پوست چرب داشته باشید، اما با افزایش سن، باید پوست خود را بررسی کنید. حتی افرادی که در دهه 30 زندگی خود هستند، ممکن است ترکیب پوستی مشابه زمانی که در سنین نوجوانی و بیست سالگی خود داشتند، نداشته باشند. کلینیک نشاط آور نازنین می‌تواند به ارزیابی نوع پوست شما هر چند سال یکبار کمک کند تا ببیند آیا نیاز به تغییر در روال مراقبت از پوست خود دارید یا خیر.

3. محل زندگی شما

در حالی که ژنتیک و سن از دلایل اولیه چربی پوست هستند، محل زندگی شما و زمان سال نیز می تواند نقش داشته باشد. افرادی که در محیط های گرم و مرطوب قرار دارند معمولا پوست چرب تری دارند. همچنین احتمال چربی روی پوستتان در تابستان بیشتر از پاییز یا زمستان است.

در حالی که ممکن است به دلیل پوست چرب خود نتوانید بیرون بروید، ممکن است در روزهایی که گرما و رطوبت بیش از حد است، برنامه روزانه خود را تغییر دهید. ورقه های بلاتینگ را در دسترس داشته باشید تا روغن اضافی در طول روز را پاک کنید. مرطوب کننده یا آرایش مات نیز می تواند به جذب چربی اضافی کمک کند.

4. منافذ بزرگ شده

به دلیل سن، نوسانات وزن، و جوش های گذشته، منافذ پوست ممکن است در برخی مواقع گسترش یابد. منافذ بزرگتر نیز چربی بیشتری ایجاد می کنند. شما نمی توانید منافذ پوست خود را کاهش دهید، اما ممکن است اقدامات احتیاطی بیشتری برای از بین بردن منافذ بزرگتر روی صورت خود در طول روز انجام دهید.

5. استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب

استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب با نوع پوست شما نیز می تواند باعث ایجاد پوست چرب شود. برخی از افراد پوست مختلط را با پوست چرب اشتباه می گیرند و در نتیجه ممکن است از لوسیون های بیش از حد ضخیم استفاده کنند.

اگر در زمستان پوست خشک تری دارید، ممکن است لازم باشد در بهار و تابستان به مرطوب کننده های سبک وزن و پاک کننده های ژل دار روی بیاورید. استفاده از محصولات مراقبت از پوست مناسب ممکن است تفاوت قابل توجهی در مقدار چربی باقی مانده روی صورت شما ایجاد کند.

6. زیاده روی در روال مراقبت از پوست خود

از سوی دیگر، لایه برداری یا شستن مکرر صورت ممکن است پوست شما را چرب کند. با توجه به اینکه هدف از شستشو و لایه برداری از بین بردن روغن است، ممکن است به نظر می رسد که این امر بسیار بدی است.

با این حال، اگر این کار را به طور مکرر انجام دهید، چربی بیش از حد را از پوست خود پاک خواهید کرد. این ممکن است باعث شود که غدد چربی شما بیش از حد کار کنند و حتی روغن بیشتری تولید کنند تا از دست رفته جبران شود. برای جلوگیری از چربی اضافی، فقط باید دو بار در روز پوست خود را تمیز کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب نیز می تواند پوست شما را خشک کرده و باعث تولید چربی اضافی در آن شود. استفاده روزانه از ضد آفتاب را به عادت تبدیل کنید. مرطوب‌کننده‌ها و کرم‌های ضد آفتاب دارای چربی کمتری هستند، اما ممکن است نیاز به استفاده مجدد در طول روز داشته باشید.

7. از مرطوب کننده خود صرف نظر کنید

این یک تصور غلط رایج است که مرطوب کننده باعث ایجاد پوست چرب می شود. در واقع، اگر از درمان های آکنه مانند اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید استفاده می کنید، یک مرطوب کننده مناسب برای جلوگیری از خشک شدن پوست شما ضروری است. هر نوع پوستی اگر مرطوب نشود خشک می شود.

به جای اجتناب از مرطوب کننده، ترفند این است که نوع صحیح مرطوب کننده را پیدا کنید. پوست های چرب به خوبی به مرطوب کننده های سبک وزن و مبتنی بر آب پاسخ می دهند. پس از تمیز کردن و تونینگ، همیشه با این مرحله تمام کنید. برای تمیز نگه داشتن منافذ، محصولاتی را جستجو کنید که «بدون روغن» و «غیر کومدوژنیک» هستند.

کلام آخر

دلایل چرب شدن پوست بسیار زیاد است. همچنین ممکن است دلایل زیادی برای چربی پوست وجود داشته باشد. به عنوان مثال، پوست های چرب ممکن است در خانواده شما وجود داشته باشد و همچنین ممکن است در یک منطقه مرطوب زندگی کنید. برای به دست آوردن پوست تمیزتر و شفاف تر، باید تمام منابع چربی اضافی را بررسی کنید.

پس از انتخاب راه درست، باید به برنامه درمان پوست چرب خود اجازه دهید تا مدتی عمل کند. ممکن است یک یا دو ماه طول بکشد تا نتایج  را مشاهده کنید. اگر پس از این مدت همچنان چربی اضافی را تجربه می کنید، با ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *